Hrdinové v obrazech
„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Přesně před 85 lety zazněl v Británii proslov, který se zapsal do historie. Pronesl ho britský premiér Winston Churchill, který se snažil burcovat veřejnost v době hrozící německé invaze. Ta už dávno předtím ničila svět. Masaryk, Leningradská symfonie, Eso es, Pearl Harbor nebo Ďáblové v oblacích v podání Českého národního symfonického orchestru a dirigenta Stevena Mercuria zahájí Mezinárodní hudební festival Prague Proms 2025. Tentokráte připomínkou tragédie, ale s vědomím oslavy života. Protože díky opravdovým hrdinům jsme tady.
Všechny termíny
čtvrtek
8. 5. 2025
19:00
Smetanova síň - Obecní dům
Praha
500 - 1500 Kč
Popis
O KONCERTU
Koncert s obrazovou projekcí
„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Přesně před 85 lety zazněl v Británii proslov, který se zapsal do historie. Pronesl ho britský premiér Winston Churchill, který se snažil burcovat veřejnost v době hrozící německé invaze. Ta už dávno předtím ničila svět.
Na počátku stačilo jen několik podpisů a o osudu československého pohraničí bylo rozhodnuto. Roku 1938 nacistický vůdce Adolf Hitler domluvil se zástupci Velké Británie, Francie a Itálie, že si bez jediného výstřelu převezme Sudety a připojí je k Německu. Českoslovenští vojáci, kteří byli po všeobecné mobilizaci připraveni se bránit, museli kvůli tomuto politickému aktu, až na čestné výjimky, složit zbraně. Pohraničím to ale zdaleka neskončilo a první německé oddíly překročily bývalou hranici Československa hned 1. října 1938. O půl roku později obsadil Hitler již celé Československo a 1. září 1939 plnou silou zaútočil na Polsko. Tím odstartoval druhou světovou válku. Tento konflikt stál více než 62 milionů životů a je dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.
Jako téma pro literární a filmové tvůrce je aktuální dodnes, což potvrzuje neuvěřitelná spousta filmů, které vznikly a stále vznikají. Scénáristé, režiséři a hudební skladatelé postupně vzdávají čest hrdinům a starají se o to, aby jejich činy neupadly v zapomenutí.
Dnešním koncertem bychom hrůzy druhé světové války rádi upomenuli my. Sled drtivých událostí, hrdiny a účastníky, kteří se do krve zasadili o jeden z nejtěžších bojů v historii. Mnichovskou zradu, varšavské ghetto, ve kterém trpělo 450 tisíc Židů, bitvu o Anglii s významnou účastí československých pilotů, dva roky trvající obléhání sovětského města Leningradu skupinou armád Sever nacistického Německa, bitvu v Ardenách, obklíčení severoafrického přístavu Tobruku německými a italskými vojsky, vylodění spojeneckých vojsk v Normandii… Tyto a další skličující události se s citlivostí a pokorou budeme snažit připomenout hudbou, slovem a obrazovou projekcí.
Masaryk, Leningradská symfonie, Eso es, Pearl Harbor nebo Ďáblové v oblacích v podání Českého národního symfonického orchestru a dirigenta Stevena Mercuria zahájí Mezinárodní hudební festival Prague Proms 2025. Tentokráte připomínkou tragédie, ale s vědomím oslavy života. Protože díky opravdovým hrdinům jsme tady.
Program
Masaryk (2016)
Kryštof Marek
Leningradská symfonie (Leningradskaja simfonija, 1958)
Dmitrij Šostakovič
Eso es (L'As des as, 1982)
Vladimir Cosma
Nejtemnější hodina (Darkest Hour, 2017)
Dario Marianelli
Pearl Harbor (2001)
Hans Zimmer
Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998)
John Williams
Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957)
Malcolm Arnold
Ďáblové v oblacích (The Dam Busters, 1955)
Leighton Lucas
Schindlerův seznam (Schindler's List, 1993)
John Williams
Anglický pacient (The English Patient, 1996)
Gabriel Yared
a další
Účinkující
Český národní symfonický orchestr
Steven Mercurio dirigent