Mao Fujita
Před osmdesáti lety skončila druhá světová válka, před padesáti zemřel Šostakovič. Na připomínku obou uslyšíme skladatelovu Osmou symfonii, která si v Sovětském svazu kvůli své tíživosti vysloužila zákaz uvádění. Nejdřív se ale ve Straussově Burlesce do Rudolfina vrátí Mao Fujita, jehož kritika označuje za vycházející klavírní extratřídu.
Všechny termíny
středa
1. 10. 2025
19:30
Rudolfinum - Dvořákova síň
Praha
200 - 1650 Kč
čtvrtek
2. 10. 2025
19:30
Rudolfinum - Dvořákova síň
Praha
200 - 1650 Kč
pátek
3. 10. 2025
19:30
Rudolfinum - Dvořákova síň
Praha
200 - 1650 Kč
Popis
O KONCERTU
„Cítím nekonečnou bolest za všechny ty, které zabil Hitler, o nic menší však za ty, kteří zemřeli na příkaz Stalina. Trpím za všechny mučené, zastřelené, umořené hlady. V naší zemi takových byly už před válkou s Hitlerem miliony. Válka přinesla další smutek, další zkázu, nezapomněl jsem ale, co se dělo v hrůzných letech před ní. O tom jsou mé symfonie, včetně Osmé.“
– Svědectví: Paměti Dmitrije Šostakoviče
Není divu, že ve veřejném prostoru Šostakovič o své Osmé symfonii mluvil raději čistě jako o pokusu o pohled na tragédii druhé světové války, v níž přišly o život miliony Rusů. Pochmurné ladění díla se sovětskému režimu do propagandy nehodilo. Symfonie byla stažena z repertoáru a v roce 1948 oficiálně zakázána. Znovu se do koncertních sálů vrátila až o osm let později.
Hladkou cestu k posluchačům za sebou nemá ani Burleska pro klavír Richarda Strausse. Mladý umělec ji původně napsal s titulem Scherzo d moll v roce 1886 pro pianistu a dirigenta Hanse von Bülowa. Ten totiž tehdy začínajícímu Straussovi zajistil dirigentské místo v Meiningenském dvorním orchestru.
Jenže Bülow dílo označil za nehratelné a odmítl je nacvičit. Sólového partu se tak v Meiningenu nakonec ujal sám jeho autor. Dalšího uvedení se kompozice dočkala už o tři roky později – klavírista Eugen d’Albert si však vymohl, aby ji autor zjednodušil. Vysloužil si tak věnování revidované verze Scherza, které již neslo nové jméno Burleska.
Japonský klavírista Mao Fujita se s Českou filharmonií nesetkává poprvé. V roce 2023 se s orchestrem a Semjonem Byčkovem zúčastnil turné po Asii. Dvořákův Koncert pro klavír pak znovu přednesl pod vedením Jakuba Hrůši na BBC Proms v Royal Albert Hall v srpnu 2024. A v pražském Rudolfinu jen o měsíc později uvedl svůj recitál.
Koncert z řady A
Program
Richard Strauss
Burleska pro klavír a orchestr d moll, TrV 145
Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 8 c moll, op. 65
Účinkující
Mao Fujita klavír
Semjon Byčkov dirigent
Česká filharmonie