Petřínské bludiště
Jedno z nejoblíbenějších míst dětí i dospělých. Zvenku stavba v blízkosti rozhledny vypadá jako malý hrad, ale uvnitř není labyrint tajných kamenných chodeb, nýbrž bludiště ze zrcadel. Při nákupu vstupenky na prohlídky online získáte slevu 10%. Platnost eVstupenky pro návštěvu objektu je 1 měsíc.
Popis
O BUDOVĚ PETŘÍNSKÉ BLUDIŠTĚ
Jedno z nejoblíbenějších míst dětí i dospělých. Zvenku stavba v blízkosti rozhledny vypadá jako malý hrad, ale uvnitř není labyrint tajných kamenných chodeb, nýbrž bludiště ze zrcadel. Nejprve se probloudíte k plastickému obrazu boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě r. 1648 a poté už se v síni smíchu pohledem do vydutých a pokroucených zrcadel změníte v trpaslíky, otesánky či dlouhá bidla.
10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line.
OTVÍRACÍ DOBA
říjen - květen (po, út, st, čt, pá, so, ne) 10:00 - 18:00
červen - srpen (po, út, st, čt, pá, so, ne) 10:00 - 19:00
Upozornění: Z důvodu stabilizace svahu a komplexní rekonstrukce tratě je lanová dráha na Petřín dlouhodobě mimo provoz. Zrcadlové bludiště je otevřeno bez omezení.
Platnost eVstupenky pro návštěvu objektu je 1 měsíc.
Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 - 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.
DOPRAVA
nejbližší stanice MHD: tram Újezd + lanovka Petřín
Další možnosti spojení na vrchol Petřína:
- z Pohořelce (tram č. 22) ulicí Strahovskou nebo Úvoz
- od stanice Malostranské náměstí (tram č. 12, 20, 22) ulicí Tržiště a Vlašská
- z Újezdu (tram č. 6, 9, 12, 20, 22) nahoru Seminářskou zahradou
- ze stanice Koleje Strahov nebo Stadion Strahov pěšky po rovině areálem kolejí a Růžovým sadem
autem jen na povolení: od Strahovského stadionu Jezdeckou ulicí nebo z Dlabačova podél hradeb
Stálá expozice „Petřín místo vycházek, rozhledu i dolování“ (v suterénu Petřínská rozhledny)
Expozice o proměnách vrchu Petřína v minulých stoletích.Pomocí soudobých i historických fotografií a také dobových kreseb a plánů je představen velmi dávný a dnes již téměř neznámý fenomén ‒ povrchové i hlubinné dolování na Petříně. Čilý stavební ruch i společenský život na Petříně na konci 19. století přibližuje část expozice pojednávající o době vzniku rozhledny, o okolnostech, které vedly k jejímu vybudování, o způsobu výstavby a o klíčové úloze Klubu českých turistů. Historické plány ukazují, po jakých petřínských stezkách přicházeli první návštěvníci rozhledny, díky vystavenému dobovému oblečení si pak návštěvník může udělat představu o stylu oblékání a vybavení Pražanů i návštěvníků Prahy v posledních desetiletích "dlouhého" 19. století.
Historie
Bludiště bylo zbudováno podle projektu arch. Wiehla jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní výstavě 1891. Postavil jej pražský tesařský mistr a stavitel Matěj Bílek. Bludiště stálo původně v blízkosti nároží Průmyslového paláce, o dva roky později bylo přemístěno na Petřín. Je napodobeninou někdejší gotické brány vyšehradské zvané Špička, postavené ve 14. století Karlem IV. a završenou devíti věžičkami. Původně bylo v předních místnostech kruhové panoráma s dvaceti průzory na cca 100 střídajících se stereoskopických diapozitivů zajímavých českých lokalit. Dále byla výstava turistické a publikační činnosti klubu a výstava turistických výrobků českých firem. Následoval prostor dioramatu. Je to velký obraz s plastickým popředím, který znázorňuje boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, přesněji obranu Staroměstské mostecké věže jezuitou Plachým. Obraz má 80 metrů čtverečních, je společným dílem bratrů Adolfa a Karla Liebscherových, obraz vytvořili za pomoci Vojtěcha Bartoňka a Karla Štapfera. Karel vytvořil krajinářské a architektonické části, Adolf působivý děj, dílo namalovali za 50 dní. Na obraze je zajímavé vidět, jak vypadal levý břeh Vltavy v polovině 17. st. Pavilon měl značný ohlas, takže Klub českých turistů měl z jeho provozu na výstavě dokonce zisk.
Po přenesení pavilónu na Petřín bylo v pravé části místo panoramatu s diapozitivy nainstalováno zrcadlové bludiště, které vede k dioramatickému obrazu. Inspirací bylo patrně zrcadlové bludiště v Prátru ve Vídni. Druhá místnost byla později vybavena různě vypouklými a vydutými zrcadly. Bludiště má 35 obyčejných zrcadel, v Síni smíchu se nachází 14 zrcadel, z toho 12 zkreslujících. V roce 1975 provedla Pražská stavební obnova a Ústředí uměleckých řemesel generální rekonstrukci objektu.
Majitel: Hlavní město Praha
Správce: Prague City Tourism
Informační centrum Petřínské rozhledny
Nové informační centrum Prague City Tourism poskytuje nejen informace o Petříně, ale také veškeré důležité turistické služby, základní brožury o Praze, informace o kulturních programech, prodej vstupenek a jízdenek apod.
Kavárna
Po výstupu na rozhlednu vám určitě přijde vhod malé občerstvení v kavárně rozhledny či přilehlém kiosku
Suvenýry
Suvenýr shop je pro vás otevřený po celou dobu otvírací doby rozhledny
Osvětlení: rozhledna je osvětlena denně a po celou noc, podle setmění a svítání
Petřínské bludiště naleznete zde.