ČNSO - Český národní symfonický orchestr
Akce pořadatele
Všechny akceTři oříšky pro Popelku
ČNSO - Český národní symfonický orchestr
16. 12. 2024 - 17. 12. 2025
Smetanova síň - Obecní dům, Praha
I. abonentní koncert ČNSO v Obecním domě
ČNSO - Český národní symfonický orchestr
12. 3. 2025
Smetanova síň - Obecní dům, Praha
II. abonentní koncert ČNSO v Obecním domě
ČNSO - Český národní symfonický orchestr
23. 4. 2025
Smetanova síň - Obecní dům, Praha
III. abonentní koncert ČNSO v Obecním domě
ČNSO - Český národní symfonický orchestr
15. 10. 2025
Smetanova síň - Obecní dům, Praha
Jan Hasenöhrl & spousta přátel
ČNSO - Český národní symfonický orchestr
19. 11. 2025
Smetanova síň - Obecní dům, Praha
O pořadateli
ČNSO úspěšně působí a roste bez přestávky již bezmála 30 let. Během této doby se zařadil, jako jeden z předních českých souborů, k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Český národní symfonický orchestr si získal renomé zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. Doma i v zahraničí se těleso tradičně těší obrovskému zájmu publika.
Orchestr je rovněž nositelem hudební ceny Grammy za skladbu To The Edge of Longing z desky Freedom Over Everything Vince Mendozy. Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž probíhá v letních měsících a každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci.
Mezi významné dirigenty, skladatele a režiséry, kteří s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském Studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, Danny Elfman, Hans Zimmer, Quentin Tarantino, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis, Steven Mercurio, Marcello Rota, Vladimir Cosma, Christian Lindberg nebo Chick Corea.
Domovským sálem ČNSO je Smetanova síň Obecního domu v Praze. Nejvýznamnějšími událostmi právě uplynulých sezon bezesporu byla rozsáhlá série koncertů s legendárním Enniem Morriconem v rámci evropského turné a také pražské koncerty s Annou Netrebko a Editou Gruberovou. Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album slavných tenorů Plácida Dominga, Vittoria Grigola nebo hudbu k Tarantinově westernu „The Hateful Eight“.
Složil ji právě Ennio Morricone a na základě zmíněné koncertní spolupráce si pro natáčení vyhradil Český národní symfonický orchestr. Speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Morriconeho hudba vzápětí získala řadu ocenění, Zlatým glóbem počínaje, přes cenu BAFTA a Oscarem konče.
K umělcům, kteří opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to potom byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalisové, Bobby Shew, Joe Lovano, John Abercrombie, John Patitucci,
Dave Weckl, Chick Corea a mnoho dalších.
Český národní symfonický orchestr se kromě abonentních koncertů v Praze často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán, Kanadu a Mexiko. Na jaře 2016 orchestr absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kde po zdařilém koncertě na festivalu Prague Proms 2015 představil velkolepou show Disney Fantasia.
V roce 2017 to byla měsíční evropská autorská turné s filmovými skladateli Enniem Morriconem a Jamesem Newtonem Howardem v rolích dirigentů.
Ve studiu orchestr nahrával mimo jiné vánoční album slavných tenorů Plácida Dominga, Vittoria Grigola nebo hudbu k Tarantinově westernu „The Hateful Eight“. Složil ji právě Ennio Morricone a na základě zmíněné koncertní spolupráce si pro natáčení vyhradil Český národní symfonický orchestr.
Speciální soundtrack pak společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Morriconeho hudba vzápětí získala řadu ocenění, Zlatým glóbusem počínaje, přes cenu BAFTA a Oscarem konče.