Tři gentlemani
Humorná koláž věnovaná staré dobré Anglii, pravlasti gentlemanů. Z děl Karla Čapka, H. H. Munra — Sakiho a Petera Mayla sestavily Lída Engelová a Johana Kudláčková.
Všechny termíny
neděle
16. 2. 2025
16:00
Divadlo VIOLA - sál
Praha
750 Kč
Popis
O PŘEDSTAVENÍ
Humorná koláž věnovaná staré dobré Anglii, pravlasti gentlemanů.
Z děl Karla Čapka, H. H. Munra — Sakiho a Petera Mayla sestavily Lída Engelová a Johana Kudláčková.
Toto představení je věnováno Petrovi Skoumalovi.
Na představení Tři gentlemani lze zakoupit max. 2 vstupenky na osobu.
OBSAZENÍ A TVŮRCI
Marek Eben
Václav Kopta
Jan Vlasák / Otakar Brousek ml.
Hudba: Petr Skoumal
Scénář: Lída Engelová a Johana Kudláčková
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Ivana Brádková
Režie: Lída Engelová
Marek Eben je violovým umělcem téměř od začátků její existence. V jednom violovém sborníku napsal, že Viola je jako sklenice medu pro medvídka Pú, kterého zde hrál. Začátkem devadesátých let uvedl spolu s Miluší Viklickou a kolegy hudebníky Lunapark v hlavě, portrét Laurence Ferlinghettiho. Jako pokračování cyklu „poezie a jazz” se hrál řadu let.
Jan Vlasák byl již od šedesátých let pravidelným návštěvníkem „poetické vinárny”. Koncem 80. let se naučil zpaměti Máchův Máj, který zde přednesl za klavírního doprovodu své dcery Aničky.
Petr Skoumal nejdříve Violu navštěvoval a účinkoval v některých představeních. Vzpomíná na Evu Olmerovou i jiné výrazné umělce té doby a lituje, že se s nimi už bohužel nesetká.
Hector Hugh Munro zvaný Saki
Britský spisovatel a žurnalista, narozený roku 1870. Proslavil se povídkami — Reginald, Reginald v Rusku, Bestie a nadbestie — napsanými s notnou dávkou typicky anglosaského, suše duchaplného humoru, jak jej známe z komedií o generaci staršího Oscara Wildea. Dobrodružné sklony, které Saki zdědil po otci, policejním inspektoru v Barmě, z něho učinily světoběžníka. Nakonec ho přivedly na bojiště první světové války, kde roku 1916 padl.
Peter Mayle
Narodil se roku 1936 v Brightonu, mnoho let pracoval v reklamě a psal naučné knihy pro děti a mládež o sexuálním životě. Světovou proslulost získal ve svých padesáti letech, kdy vyšla jeho kniha postřehů a vyprávění Rok v Provence. Tam se také natrvalo usadil. Od mládí ho velice zajímalo jak žijí nejbohatší lidé. Z módního pánského časopisu GQ dostal nabídku používat otevřený účet,se kterým se mezi boháči mohl neomezeně pohybovat. Během čtyř let náročné práce vznikla z jeho příspěvků pro GQ kniha povídek,přeložená do češtiny pod výmluvným názvem Pozemské radosti.
Karel Čapek (1890–1938)
Spisovatel světové proslulý svými protifašistickými prózami a dramaty. Srdce svých čtenářů však dokázal získat i postřehy o kouzlu maličkostí, bez kterých je život nuda. Jedinečný pozorovatelský talent,schopnost vyhmátnout humorné stránky života a zároveň úcta k tradičním hodnotám dýchají z každé kapitoly jeho Anglických listů. Pro nás tak objevil Anglii jako pravlast demokracie, kde gentlemani svobodně hlásají svoje názory pod korunami stromů i pod klenbou Parlamentu.