Národní divadlo Brno

Lenka Filipová - koncert v Mahenově divadle

Koncert legendární české písničkářky Lenky Filipové v krásných prostorách Mahenova divadla v Brně!

#koncert
#oblíbené
#autorsképísně
#pop
#mahenovodivadlo

Všechny termíny

pondělí

6. 12. 2021


19:00


Mahenovo divadlo

Brno


200 - 690 Kč

Popis

O KONCERTU LENKY FILIPOVÉ

Lásku ke svému hlavnímu nástroji zdědila po mamince, která byla učitelkou hudební výchovy a po jejím bratrovi Vláďovi, který na kytaru hrál a Lence byl prvním domacím učitelem. Následovala LŠU u profesora Eduarda Šidly a poté se rozhodla pro studium kytary na pražské konzervatoři, kterou úspěšně absolvovala u profesora Milana Zelenky. Lákal ji také svět poezie, a tak prostřednictvím šansonů neváhala interpretovat básně Vítězslava Nezvala. S jejich zhudebněním jí pomáhal kytarový virtuóz a kamarád Štěpán Rak.

První úspěchy a nabídky se dostavily velmi brzy. Už jako šestnáctiletá vyrazila s Brněnským hudebním souborem lidových nástrojů na turné po USA a Kanadě. Výčet jejích aktivit v této době byl už nesmírně bohatý. Již během studia se intenzivně věnovala zpívání a skládání písniček, vystupování v několika pořadech studia Viola, hostování v hudebních programech rádií, moderování v televizi a účinkování v divadle Semafor. Zde přišla i nabídka na hostování v koncertních pořadech Karla Gotta.

Studium dále pokračovalo v oboru klasická kytara pod vedením známého uruguayského profesora Oscara Cacerese na prestižní Mezinárodní hudební akademii v Paříži, ve městě, které ji hudebně velmi inspirovalo. Zde vedle klasické kytary pronikla i do místního tvůrčího písničkového podhoubí, na doporučení Hany Hegerové, dosáhla na kontakty mimo jiné i v pařížské Olympii a získala kontrakt s přední evropskou vydavatelskou společností CBS. Zde natočila několik písní a vystupovala v tamních hudebních klubech, médiích atp.

Přelomovým se pro Filipovou stalo setkání s francouzským písničkářem Francisem Cabrelem (toho času právě pod CBS). Píseň Zamilovaná, kterou Cabrel složil a česky ji otextoval Zdeněk Rytíř, nahrála 13. listopadu 1980 a dodnes platí za její největší hit. „Setkala jsem se s Francisem, skamarádili jsme se, a pak jsem slyšela u našeho společného producenta nesmíchané demo nahrávky pro jeho druhé album, a právě tahle píseň mě z celého alba nejvíc oslovila. Tak jsem Francise poprosila, jestli by mi ji věnoval, že bych si ji nechala otextovat česky.“ Brzy se tato nahrávka stala velmi populární u nás i ve Francii.

Po návratu z Francie přijala nabídku vystupovat v pořadu Hany Zagorové s Orchestrem Karla Vágnera. Od raného mládí však měla blízko k pěveckému kolegovi Karlu Zichovi, který ji coby studentku konzervatoře pozval na pódia, aby hostovala na koncertech skupiny Spirituál kvintet. Po skončení hostování u Hany Zagorové, vystupovala právě se skupinou Flop Karla Zicha.

Když v roce 2008 C. Dion koncertovala v pražské O2 areně, byla Filipová z mnoha adeptů vybrána právě Celine, aby vystoupila jako její předskokanka. V zákulisí, když se obě zpěvačky potkaly, měla Lenka možnost jí konečně vysvětlit příběh, jak se vše vlastně tehdy událo „Ptala se mě – tak to vám vděčím za kariéru?“ směje se dnes zpěvačka, která se nakonec i bez účasti v soutěži zapsala do povědomí zahraničního publika. Koncertovala v řadě zemí po celém světě, mimo Evropy zavítala i do Japonska, USA, Kanady nebo Austrálie. Na kytarovém festivalu v Nizozemských Antilách dokonce získala vysoce ceněnou Grand Prix.

Kromě své písničkářské kariéry nezanedbává ani klasickou kytaru. Vždyť právě její podmanivý tón jí k hudbě přivedl. V roce 1990 vydala první klasické album s názvem Concertino věnované kytarovým autorům různých staletí. Obsahovalo původní kytarovou tvorbu i odkazy na Vivaldiho, Bacha, Dowlanda, klasika španělské kytary Tárregu až po soudobého skladatele Milana Tesaře. Projekt se později dočkal dalších dvou pokračování a dodnes ho Filipová oživuje na pódiích. „Krásu klasické kytary chci publiku pořád ukazovat, někdy mám pocit, že je koncert až osvětová činnost. Málokdo ví, jak specifická každá kytara je,“ upozorňuje žena, která v průběhu kariéry přidala do svého nástrojového repertoáru i folkovou a elektrickou kytaru.

Ani v devadesátých letech její popularita neklesala. Pravidelně se umisťovala v první desítce ankety Český slavík.

Za své album Svět se zbláznil obdržela cenu od Akademie populární hudby. Svou na dlouhou dobu poslední studiovou desku Tisíc způsobů, jak zabít lásku vydala v roce 2003. Poté se věnovala především koncertování, na trhu se objevilo také několik jejích kompilací s největšími hity.

Z koncertu na Masarykově náměstí v Praze vyšel v roce 2013 záznam na CD a DVD nazvaný Concertino Live.

Již na něm je vidět, že Filipová do svého repertoáru začala v návaznosti na setkání s britským virtuosem ve hře na keltskou harfu Seanem Barrym zařazovat i vybrané keltské balady. A protože se u diváků setkávaly s kladným přijetím, zrodila se myšlenka na samostatné album.

„Původně měly keltské písně vyjít už o něco dříve, ale z různých důvodů se nahrávání stále odkládalo,“ vysvětluje zpěvačka a kytaristka, proč nakonec album Oppidum nahrála a vydala až v roce 2018. S harmonickými keltskými baladami se zároveň po složitém životním období vrátila na pódia. „Pochopila jsem, že se musím radovat ze života, a především vždy zůstat sama sebou,“ dodává s nadhledem umělkyně, která výhledově chystá další album autorských písní s českými texty a také pokračování úspěšného projektu Concertino.

Délka 90 minut
Bezbariérový vstup

Ukázka představení

Doporučujeme

Fantom opery

GOJA Music Hall

Audience u královny

Národní divadlo

Slepice na zádech

Divadlo Ungelt

Sestra v akci

Hudební divadlo Karlín (HdK)

Tomáš Klus & FOK

Symf. orchestr hl. m. Prahy FOK

Koncert herní hudby Games vol. 3

Filmová filharmonie

S Tvojí dcerou ne

Divadlo Lucie Bílé

Louskáček

Národní divadlo Brno

Adventní koncert na Žofíně I. | Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor (PFS)

50 odstínů!

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Bílé Vánoce Lucie Bílé - koncert v Praze

Divadlo Lucie Bílé

Na poslední chvíli

Divadlo Lucie Bílé

Robinson Crusoe | Divadlo Na Maninách

Divadlo Na Maninách

Rusalka ve Státní opeře

Národní divadlo

VÁNOČNÍ KONCERTY V LICHTENŠTEJNSKÉM PALÁCI NA HAMU

Colosseum Ticket - Perfect System, s.r.o.

Jakub Hrůša a Josef Špaček

Česká filharmonie

Beethoven

Národní divadlo Brno

Cesta k vodopádům

Divadlo Ungelt

Romeo a Julie

Národní divadlo

Lenka Filipová - koncert v Mahenově divadle

Národní divadlo Brno

Jesus Christ Superstar

Hudební divadlo Karlín (HdK)

Ajťáci

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

L. Vondráček, L. Čepický

PKO - Pražský komorní orchestr

Trhni si, otče!

Divadlo Ungelt

Saturnin

Národní divadlo Brno

Zpívat jako Gigli

Divadlo Ungelt

Tři oříšky pro Popelku | Promítání na velkém plátně s doprovodem živého orchestru

ČNSO - Český národní symfonický orchestr

Forsythe / Clug / McGregor

Národní divadlo

Králova řeč

Národní divadlo Brno

Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

Yuri Rozum - klavírní recitál v Rudolfinu

Colosseum Ticket - Perfect System, s.r.o.

4TET

Hudební divadlo Karlín (HdK)

Zoltán Fejérvári

Česká filharmonie

Krásná vzpomínka

Divadlo Ungelt

Jakub Hrůša, Česká filharmonie: Epilog

Česká filharmonie

Sedm smrtelných hříchů / Očekávání

Národní divadlo

Freddie - Concert show

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Thrill me (Vzruš mě)

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

Tomáš Brauner & Radek Baborák - I.

Symf. orchestr hl. m. Prahy FOK

Legenda jménem Holmes

Hudební divadlo Karlín (HdK)

Radio and Juliet | Mahenovo divadlo

Národní divadlo Brno

Donaha! (Hole dupy)

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

Hana

Národní divadlo Brno

Karen Gomyo, Semjon Byčkov, Česká filharmonie

Česká filharmonie

Ostatní hledají
Nejnavštěvovanější
#rudolfinum
#státníopera
#klavírníkoncert
#muzikál
#filmováhudba
#komedie
#stavovskédivadlo
#houslovýkoncert
#novinka