Divadlo Ungelt

Housle

Nenechte si ujít zlodějíčkovské komediální drama, kde dva bratry, kteří se protloukají newyorskými ulicemi ztvárnili Jiří Langmajer a Pavel Liška. Je to právě inscenace Housle, zásluhou které newyorský herec a písničkář Dan McCormick prorazil coby dramatik na Off-Broadwayi.

#komediálnídrama
#oblíbené
#jiřílangmajer
#divadloungelt

Všechny akce

středa

8. 12. 2021


19:00


Kamenná scéna Divadla Ungelt

Praha 1


425 - 850 Kč

pátek

10. 12. 2021


19:00


Kamenná scéna Divadla Ungelt

Praha 1


425 - 850 Kč

neděle

19. 12. 2021


19:00


Švandovo divadlo Velký sál

Praha 5


690 - 850 Kč

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Doposud se oba bratři protloukali newyorskými ulicemi jen těžko. Všechno se ale může změnit. Zlodějíčkovské komediální drama o dvou bratřích a jejich rodinném příteli, kde naděje na lepší život odhalí pohnutou rodinnou minulost i sílu charakterů.

Autor hry McCormick v Houslích hlavní téma volby komplikuje tím, že někteří lidé na okraji – jako třeba Bobby – možnost volby nikdy neměli, takže když jsou před svou první volbu postaveni, neřeší morální dilema, ale dilema existenční. Otázky morálky a cti jsou ostatně pro McCormicka kruciální.

Podle doby, ve které se Housle odehrávají, lze hádat, že se do nich pustil na přelomu devadesátých a nultých let, neboť jimi skvostně zachytil devadesátkovou atmosféru New Yorku, v němž je kriminalita stále ještě vysoká (v současnosti patří NY k 25 nejbezpečnějším městům v USA), v němž všechny vrstvy sžírá epidemie užívání cracku, v němž je ještě cítit odér starých mafiánských půtek, a v němž turismus zatím nepoznamenal věhlasnou původně přistěhovaleckou čtvrť Little Italy na Dolním Manhattanu.

„Americké komediální drama Housle je z her, pro které člověk propadne divadlu. Je to strhující příběh plný napětí, zvratů, emocí a humoru.“ (Milan Hein, zakladatel a ředitel Divadla Ungelt)

„Nezávislý newyorský herec a písničkář Dan McCormick nedávno prorazil coby dramatik na Off-Broadwayi právě Houslemi, dramatickou komedií se staromódním kouzlem. Díky tomuto jeho prvnímu velkému úspěchu jsme se o něm dozvěděli i my a jako první na světě ho nechali přeložit. Dan McCromick má totiž všechny výhody dramatika, který je primárně herec: dokáže napsat výborné postavy, akční poutavý děj a v neposlední řadě zábavné dialogy. K tomu všemu nemá ty nevýhody, s kterými se dramatici-herci často potýkají. Jeho hra má proto velké a hluboké téma i skvěle vyklenutý oblouk. Prostě ideální materiál pro Ungelt!“ (Pavel Ondruch)

OBSAZENÍ

Gio: Milan Hein
Bobby: Jiří Langmajer
Terry: Pavel Liška

RECENZE

"Především je ale příležitostí pro tři herce, a to je devíza, kterou v Ungeltu po léta mistrně zhodnocuje režisér Ladislav Smoček. Tentokrát v rolích obou bratrů svedl dohromady Jiřího Langmajera a Pavla Lišku a vystavěl s nimi postavy s propracovanou psychologickou kresbou a něžným humorem. (...) Inscenace díky Smočkově režii i hereckým výkonům neztrácí napětí i humor a v dobrých tradicích Ungeltu nabízí tip na příjemně strávený večer s úměrnou mírou úsměvu i dojetí." z kritiky Radmily Hrdinové (Novinky.cz)

Dan McCormick

Současný multitalentovaný nezávislý newyorský umělec Dan McCormick se narodil ve Filadelfii do mnohačetné rodiny irských přistěhovalců. Rok narození bohužel v dostupných zdrojích není k dohledání a na přímou otázku McCormick odpovídá, že o svém věku zásadně nemluví. „V USA na vás lidé rádi nalepují číselné štítky. Je vám tak podsouváno, co v určité fázi svého života můžete, nebo nemůžete dělat. Já se ale snažím pracovat se všemi energiemi, které ke mně proudí. Tyto energie ve mně probouzejí mnoho různě starých osobností. Díky tomu mohu napsat mladou a dětinskou postavu, jakou je například Terry, a jindy zase starou a moudrou postavu, jakou je Gio.“

Nepřímo tím naznačuje, co je pro něj jako pro umělce klíčové: pravdivý univerzální příběh, nikoli vlastní ego. I proto v jeho tvorbě nenajdeme ani jednu hru, která by svou formou upozorňovala na osobnost autora, zato v ní najdeme mnoho her, které se snaží zachytit malé příběhy malých lidí na pozadí velkého krutého světa. McCormick je tak jakousi moderní obdobou starověkého barda, či chcete-li trubadúra, který náměstí od náměstí vypráví příběhy. A jako správný všestranný bard je nejen umělcem performativním, ale také ryze autorským. McCormick je herec, písničkář a zároveň autor.

Délka 90 minut
Přestávka - 30 minut
Autor
Dan McCormick
Režie
Ladislav Smoček

Ukázka představení

Doporučujeme

Louskáček - Vánoční příběh

Národní divadlo

Fantom opery

GOJA Music Hall

Audience u královny

Národní divadlo

Koncert filmové hudby Star wars

Filmová filharmonie

Robinson Crusoe | Divadlo na Maninách

Divadlo Na Maninách

Karen Gomyo, Semjon Byčkov, Česká filharmonie

Česká filharmonie

S Tvojí dcerou ne

Divadlo Lucie Bílé

Don Giovanni

Národní divadlo

Čas růží

Hudební divadlo Karlín - HdK

Zpívat jako Gigli

Divadlo Ungelt

Forsythe / Clug / McGregor

Národní divadlo

Jarek Nohavica - Koncert v Mahenově divadle

Národní divadlo Brno

Dracula

Hudební divadlo Karlín - HdK

Ajťáci

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Saturnin

Národní divadlo Brno

Dan Brown - Wild Symphony

ČNSO - Český národní symfonický orchestr

Phoenix

Národní divadlo

Králova řeč

Národní divadlo Brno

Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

4TET

Hudební divadlo Karlín - HdK

Semjon Byčkov | Mahler

Česká filharmonie

Musica non grata: Zemlinsky ve Státní Opeře

Národní divadlo

Sedm smrtelných hříchů / Očekávání

Národní divadlo

50 odstínů!

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Thrill me (Vzruš mě)

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

Tomáš Brauner & Lukáš Vondráček - I.

Symf. orchestr hl. m. Prahy FOK

Legenda jménem Holmes

Hudební divadlo Karlín - HdK

Freddie - Concert show

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Radio and Juliet | Mahenovo divadlo

Národní divadlo Brno

Donaha! (Hole dupy)

Národní divadlo moravskoslezké - Ndm

Housle

Divadlo Ungelt

Hana

Národní divadlo Brno

Ostatní hledají
Nejnavštěvovanější
#rudolfinum
#státníopera
#klavírníkoncert
#muzikál
#filmováhudba
#komedie
#stavovskédivadlo
#houslovýkoncert
#novinka