Národní divadlo

Prodaná nevěsta

Smetanova Prodaná nevěsta je doslova evergreenem českého divadla a hudby. A jít na Prodanku do Národního - to by měl aspoň jednou za život každý! Hudební příběh o vypočítavých, směšných, ale i upřímně milujících postavičkách z jedné malé české vesnice se hraje už více než 150 let a stálé se těší značné oblibě diváků.

#opera
#bedřichsmetana
#klasika
#oblíbené
#humor

Všechny akce

čtvrtek

24. 6. 2021


19:00


Národní divadlo

Praha 1


190 - 1190

středa

1. 9. 2021


19:00


Národní divadlo

Praha 1


190 - 1190

neděle

12. 9. 2021


14:00


Národní divadlo

Praha 1


150 - 690

čtvrtek

16. 9. 2021


19:00


Národní divadlo

Praha 1


190 - 1190

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Groteskní libreto Karla Sabiny dokázal Bedřich Smetana naplnit hudbou plnou vtipu a důvtipu, nadsázky, radostné energie i dojemné vřelosti. Až do té doby se nikomu nepodařilo vytvořit operu, která by zněla tak přirozeným, a přitom originálním českým tónem. Proto je Prodaná nevěsta právem považovaná za zakladatelské dílo moderní české opery a hudby vůbec. Záhy dokonce přesáhla domácí rámec a stala se trvalou součástí světového operního repertoáru.

Jedna z nejslavnějších českých oper je v jubilejní dvacáté inscenaci Národního divadla poprvé v historii divadla režírována ženou. Inscenace nejde ani cestou provokativní či skandální interpretace, ani cestou konvenční nápodoby zastaralých vzorů. Groteskní, ale také velmi dojemný příběh Prodané nevěsty je Magdalenou Švecovou uchopen s něhou, inteligentním humorem i s pochopením pro dávno zmizelý řád (i neřád) lidských životů na české vesnici. Charakteristickým prvkem inscenace jsou mimo jiné také kostýmy Zuzany Přidalové, inspirované rostlinnými a zvířecími motivy, i stylová choreografie Ladislavy Košíkové, plná životního gusta.

OBSAZENÍ

Dana Burešová / Alžběta poláčková / Jana Sibera (Mařenka), Peter Berger / Aleš Briscein (Jeník), Jiří Sulženko / Zdeněk Plech (Kecal) a další. 

Sbor a Orchestr Národního divadla
Spoluúčinkuje Divadlo Continuo pod vedením uměleckého vedoucího Pavla Štourače
Tanečníci a členové Kühnova dětského sboru

Délka 180 minut
České titulky
Anglické titulky
Bezbariérový vstup
Pauza 2x20 minut
Hudba
Bedřich Smetana
Režie
Magdalena Švecová
Dirigent
Jaroslav Kyzlink
Dirigent
David Švec
Kostýmy
Zuzana Přidalová