Národní divadlo

Human Locomotion

Vizuálně pohybová inscenace inspirovaná životem Eadwearda Muybridge.

#laternamagika
#tanec
#nováscéna
#vizuální
#alternativní

Všechny akce

úterý

23. 3. 2021


20:00


Nová scéna

Praha 1


390 - 490

středa

24. 3. 2021


20:00


Nová scéna

Praha 1


390 - 490

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Rozhodnutím ředitele Národního divadla se od 4. 11. 2020 – 13. 11. 2020 ruší veškerá představení na všech scénách Národního divadla.

Ambiciózní projekt režisérského tandemu SKUTR se zabývá světově známým a pro vývoj fotografie a filmu velmi významným fotografem Eadweardem Muybridgem, který vynalezl chronofotografii, rychlou závěrku, zoopraxiskop.... 

Práce Eadwearda Muybridge je veřejnosti dobře známá, ale jeho životní příběh příliš ne. Laterna magika má s jeho prací mnoho společného – pohyb, fotografie, film. 

Umělec i geniální vynálezce Eadweard Muybridge pocházel z Anglie, ale proslavil se ve Spojených státech. Díky vynálezu rychlé závěrky rozřešil sázku bohatých obchodníků, zda má kůň ve cvalu v některém okamžiku všechny čtyři nohy ve vzduchu. Muybridge byl posedlý zachycením světla a ovládnutím pojmu času. Podařilo se mu zachytit do té doby nezachytitelné a díky pokusům se záznamem pohybu je možné ho vnímat i jako předchůdce filmu, byť v jeho éře ještě neexistoval celuloidový pás. Byl oddán práci, ale zanedbával svou mladou ženu, která hledala útěchu v nevěře. Milostný trojúhelník skončil tragicky, Muybridge svého soka zastřelil, ale při soudu byl osvobozen pro důvodné zabití.  

Vizuálně silné obrazy, které mluví tancem a pohybem, sugestivní hudba, light design, scénografické detaily - vyprávíme příběh Eawearda Muybridge po svém. To je Amerika 19. století přetavená do divadla 21. století.

Vhodné pro diváky od 15 let.

OBSAZENÍ A TVŮRCI

Hrají: Marek Daniel (Eadweard Muybridg), Zuzana Stavná (Flóra), Jakub Gottwald (Major Harry Larkyns) a další.

Soubor Laterny Magiky

Délka 80 minut
Bezbariérový vstup
bez přestávky
Režie
SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Choreografie
Jan Kodet
Hudba
Petr Kaláb

Ukázka představení