Dvořákova Praha - 2021

Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša, Kateřina Kněžíková

O Rakousko-německo-české hudební setkaní se posterají Bamberští symfonikové pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši a ve spolupráci se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou (stálá členka operního souboru Národního divadla). Během koncertu ve Dvořákově síni zazní skladby středoevropských hudebních velikánů Mahlera a Strauss, ale i neprávem opomíjeného českého skladatele Foerstera.

#vokálníkoncert
#rudolfinum
#dvořákovapraha2021
#kateřinakněžíková
#mahler

Popis

O KONCERTU

Gustav Mahler napsal v jednom dopisu Richardu Straussovi, že jsou jako dva kopáči, kteří razí tunel pod stejnou horou. Každý sice začal z jiné strany, ale uprostřed se potkají. Jejich festivalovému setkání bude tentokrát přítomen jako vzácný a neprávem opomíjený host a tvůrčí vrstevník obou velikánů český skladatel Josef Bohuslav Foerster. Rakousko-německo-české setkání navíc zastřeší Bamberští symfonikové se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Je takřka symbolické, že hudbu středoevropských hudebních velikánů provede orchestr, u jehož zrodu stál právě šílený běh poválečných evropských dějin – Bamberští symfonikové vznikli z českých hudebníků odsunutých z Prahy do Německa a dodnes si na svém „českém zvuku“ zakládají. Na Dvořákovu Prahu přijíždějí svým způsobem jako domů a navíc se podělí o titul rezidenčního orchestru s Českou filharmonií.

Mahlerovo Adagietto ze Symfonie č. 5 je podmanivá, lehce zvlněná hudební plocha, na kterou navážou Čtyři poslední písně od Richarda Strausse. Zamyšlený charakter obou kompozic otevře bránu k mohutné Symfonii č. 4 – hudební obraz Velikonoc, jak je prožívá hluboce věřící člověk, je právem považován za Foersterovo mistrovské dílo.

 

PROGRAM

Gustav Mahler
Adagietto ze Symfonie č. 5

Richard Strauss
Čtyři poslední písně, op. posth.

Josef Bohuslav Foerster
Symfonie č. 4 c moll, op. 54, „Veliká noc“

INTERPRETI 

BAMBERGER SYMPHONIKER

JAKUB HRŮŠA dirigent

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ soprán

Délka 100 minut
Bezbariérový vstup
Hudba
Gustav Mahler
Hudba
Richard Strauss
Hudba
Josef Bohuslav Foerster

Ukázka představení