Dvořákova Praha - 2021

Bamberger Symphoniker, Jakub Hrůša, Jan Mráček

Poslechněte si Mahlerovi, Straussovi a Foersterovi skladby v provedení Bamberských symfoniků pod vedením Jakuba Hrůši a ve spolupráci se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou. Koncert se uskuteční v Rudolfinu v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

#romantismus
#rudolfinum
#jakubhrůša
#janmráček
#dvořákovapraha2021

Popis

O KONCERTU

Zde je chyba, anotace i účinkující jsou jako u koncertu 19/9. V podkladech, které jsem posílal, to bylo dobře. Pro jistotu ještě jednou:

Bamberští symfonikové si vždy zakládali na českém původu i zvuku. Se svým současným šéfdirigentem Jakubem Hrůšou jako by se ale orchestr stále víc vracel zpět do Prahy, odkud museli jeho zakládající členové odejít po druhé světové válce. Hrůša jako hlavní hostující dirigent České filharmonie ztělesňuje historickou provázanost českého a německého živlu i hudebního života. Toto spojení včetně významné repertoárové orientace na českou hudbu předznamenává formu společné orchestrální festivalové rezidence Bamberských symfoniků s Českou filharmonií v roce 2021. Jejím koncertním mistrem je ostatně i houslista Jan Mráček, který bude sólistou večera.

Kosmopolitní prvek v českém prostředí akcentuje i program koncertu. Předehra Lady Godiva od Vítězslava Nováka představuje dramatickou inspiraci středověkou legendou o ženě, která projela nahá městem Coventry, aby její manžel snížil tamním obyvatelům daně. Autor Houslového koncertu D dur, brněnský rodák Erich Wolfgang Korngold, se stal proslulým skladatelem filmové hudby a tvůrcem hudebního stylu starého Hollywoodu. Druhá řada Slovanských tanců Antonína Dvořáka získává stále větší oblibu ve světovém repertoáru a zdá se, že její přemýšlivý charakter oslovuje dnešní publikum víc než přímočarost první řady.

 

PROGRAM

Vítězslav Novák
Lady Godiva, op. 41

Erich Wolfgang Korngold
Houslový koncert D dur, op. 35

Antonín Dvořák
Slovanské tance, II. řada, op. 72, B. 147

INTERPRETI

BAMBERGER SYMPHONIKER

JAKUB HRŮŠA – dirigent

JAN MRÁČEK - housle

Délka 100 minut
Hudba
Gustav Mahler
Hudba
Richard Strauss
Hudba
Josef Bohuslav Foerster

Ukázka představení