Kultura pod hvězdami

Jesus Christ Superstar

Rocková opera Andrew Lloyd Webbera na motivi Nového zákona zpracovává posledních sedm dní života Ježíše Krista. Dílo je vyprávěno netradičně z pohledu Jidáše Iškariotského a dočkalo se úspěšných představení ve více než 40 zemích.

#rock
#historické
#drama
#kulturapodhvězdami
#letníscéna
#rockováopera
#zámekkačina

Všechny akce

čtvrtek

8. 7. 2021


20:30


Kačina zámek

Kačina


290 - 590

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Dramatický příběh z rukou současného britského autora Andrewa Lloyda Webbera, který je označován za „krále muzikálu“ a je jediným světovým autorem, jemuž se na Broadwayi hrály tři muzikály současně. Jeho prvním uznávaným dílem se stala právě rocková opera Jesus Christ Superstar, která se dočkala úspěšných představení ve více než 40 zemích a při svém prvním londýnském uvedení se dočkala přes 3350 repríz.

Muzikálové zpracování biblického příběhu posledních dní Ježíše Krista je kontroverzním dílem již od své premiéry na Broadwayi v roce 1971. Příběh je vyprávěn pohledem moderního člověka a má rockovou podobu, proto se producenti báli reakcí církve a veřejnosti. Vydali tedy písně nejdříve na gramofonovém dvojalbu, až později se dílo objevilo na prknech Broadwaye a nakonec se dočkalo také filmového zpracování. 

Netradiční je také osoba vypravěče, příběh je totiž vyprávěn z pohledu toho, kdo Ježíše nakonec zradil – Jidáše Iškariotského. Děj příběhu staví na důležitých momentech Ježíšových posledních dní, jako je příjezd do Jeruzaléma, vyhnání překupníků z chrámu, poslední večeře, Jidášova zrada v Gethsemanské zahradě, stejně jako soud Piláta, Heroda, bičování a následné ukřižování.

Přes kontroverzi, kterou stále vzbuzuje, se podařilo rockové opeře Jesus Christ Superstar dosáhnout obrovského úspěchu v podobě milionů prodaných alb, úspěšných představení ve více než 40 zemích a nominace na Oskara za nejlepší adaptovaný scénář. Při svém prvním londýnském uvedení se dočkal více než 3350 repríz a dodnes patří k těm nejhranějším Webberovým dílům vedle Fantóma opery, Cats a Evity.

PŘÍBĚH JEŽÍŠE KRISTA V ROCKOVÉM PROVEDENÍ

Od roku 63 před naším letopočtem žijí Židé pod nadvládou Římanů. A někdy v této době začíná kázat charismatický mladý muž, Ježíš z Nazareta a získává celou řadu následovníků. Jeho vzrůstající vliv se však přestává líbit židovským velekněžím: obávají se totiž, že přijdou o vlastní podíl na římské moci. Davy, které Ježíše oslavují jako mesiáše a vyzývají jej k převzetí politické moci, obrací proti jeho někdejšímu učiteli také Jidáše – alespoň v interpretaci tvůrců.

Právě role Jidáše v této rockové opeře byla tím, co od jejího vzniku vyvolávalo kontroverze. Jidáš je v ní představován jako Ježíšův názorový oponent, upozorňuje na nebezpečí, že proti Ježíšovu rostoucímu společenství mohou vojensky zasáhnout Římané. Zdá se, že je hlasem racionality proti poblázněnému davu. Zde už záleží na našem osobním přesvědčení, zda vnímáme Ježíšovo jednání a vizi prizmatem jeho božství a znalostí toho, co mělo přijít, nebo jej – společně s Jidášem – budeme brát jako poněkud lehkovážného hazardéra, který přesvědčil řadu lidí, aby se vzdali svých dosavadních jistot a následovali jej. Tento základní spor mezi Ježíšem a Jidášem se odehrává ve vypjatých sedmi posledních dnech Ježíšova „pozemského života“, kdy vše eskaluje. Ježíš vstupuje do Jeruzaléma, je oslavován davy, ale současně se blíží jeho ukřižování...

Jesus Christ Superstar fascinuje bohatostí hudebních prostředků i jejich promyšlenou dramaturgií. Divoký rytmus davového nadšení střídají pomalejší pasáže kněží. Emotivně dramatický zpěv Ježíšův a Jidášův klidní melodické vstupy Marie Magdalény, folková instrumentace Pilátova snu vstupuje do kontrastu s muzikálově chytlavou písní Herodovou.


Světoznámý muzikál uvidí diváci v režii Dodo Gombára.

OBSAZENÍ

Ježíš Nazaretský - Tomáš David j. h. (v roce 2015 nominován na cenu Thálie v oboru muzikál)
Jidáš Iškariotský: Tomáš Šulaj (nositel ceny Thálie z roku 2005),
Marie Magdalena - Tereza Hrabalová
Pilát Pontský - Pavel Majkus
Herodes Antipas - Martin Vrtáček
a další.

INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Představení pod širým nebem se koná za každého počasí a začátek má ve 20:30, délka je cca 130 minut včetně přestávky (30 min).

Producent: S PROMOTION s.r.o.

Informace o konání v Opočně
Parkování je možné přímo na Kupově náměstí v Opočně nebo u zimního stadionu. Obě parkoviště jsou kousek od zámku, pěšky do 10 minut od místa konání. Všem doporučujeme včasný příjezd, abyste nezmeškali začátek představení, které začíná ve 20:30 (areál bude otevřen od 19:00). V místě konání konání jsou pro návštěvníky nachystané prodejní stánky s občerstvením, nápoji a dobrým vínem.

Informace o konání v Kačině
Parkování je možné přímo na zámeckém parkovišti (u hostince Na Huse). Parkoviště je pěšky do 3 minut od místa konání. Všem doporučujeme včasný příjezd, abyste nezmeškali začátek představení, které začíná ve 20:30 (areál bude otevřen od 19:00). V místě konání konání jsou pro návštěvníky nachystané prodejní stánky s občerstvením, nápoji a dobrým vínem.

ZTP, TP a ZTP/P = Slevu pro držitele těchto průkazů poskytujeme pouze vozíčkářům a to v plné výši. Jinak řečeno: vozíčkář má vstup zcela zdarma, jeho doprovod si hradí vstupné v plné výši. Pokud k tomu není určené zvláštní místo (jako například amfiteátr v Boskovicích a v Mikulově), bude vozíčkář umístěn na stranu hlediště cca v úrovni 6.-12. řady tak, aby měl plnohodnotný výhled na jeviště. Z tohoto důvodu doporučujeme doprovodu zakupovat vstupenky vždy na kraji řady.

VIP PROGRAM
– Začátek od 20:00 v Tabulnici (nejkrásnější renesanční místnost)
– Welcome drink
– Raut před představením i během přestávky
– Nejlepší místa v hledišti
– Deka na zahřátí
– Pláštěnka
– Dárek s sebou domů

DOPORUČUJEME
– Včasný příjezd
– Teplé oblečení (i když přes den může být teplo, v noci se ochladí)
– Pláštěnku

POŘADATEL GARANTUJE
– V případě zrušení představení z důvodů nařízení vlády bude vstupné vráceno!
– V případě zrušení určitých míst z důvodu dodržení nařízených kapacit bude vstupné vráceno!
– Vždy se budeme řídit platnými vládními či hygienickými nařízeními.
– Pro všechny návštěvníky budou v případě zájmu nachystány zdarma jednorázové roušky.

Podívejte se v galerii na fotografie ze zkoušek díla a tečního workshopu!

Délka 135 minut
Pauza - 30 min
Hudba
Andrew Lloyd Webber
Originální libreto
Tim Rice
Režie
Dodo Gombár

Ukázka představení